28 września 2016 roku mieszkańcy stanu Australii Południowej w wyniku potężnej burzy zostali pozbawieni prądu. Przerwa w dostawie energii elektrycznej obejmowała 1,7 mln ludzi i obszar około 3 razy większy niż Polska. Na totalny black-out nie pomogły droższe i mniej wydaje systemy zabezpieczające, opierające się na gazie i węglu, a źródła energii z OZE pochodzące z farm wiatrowych i fotowoltaiki były niewystarczające, aby zapełnić braki energetyczne. Pomimo tego, że system został przywrócony do działania, to stan nadal borykał się z mniejszymi awariami.

Z pomocą przyszła firma Tesla, która wybudowała największy na świecie zespół baterii litowo-jonowych o mocy 100 megawatów i pojemności 130 megawatogodzin. Powstały magazyn miał poprawiać jakość dostaw energii, regulować pracę sieci, dostarczać energię w okresach szczytowego zapotrzebowania, a przede wszystkim być zabezpieczeniem na wypadek awarii sytemu elektroenergetycznego na jaki narażeni byli mieszkańcy stanu Australii Południowej.

Z tym wydarzeniem wiąże się również ciekawa historia pewnego zakładu. Elon Musk twórca Tesli zamieścił wpis na Twitterze, że baterie jego firmy w 100 dni rozwiązałyby problem zasilania Południowej Australii. Jego wpis skomentował australijski miliarder Mike Cannon-Brookes, który zaproponował, że znajdzie finansowanie dla inwestycji pod warunkiem, że właściciel Tesli dotrzyma terminu 100 dni. Musk wygrał zakład i tak oto w ciągu stu dni powstał największy na świecie magazyn energii. Obiekt zarządzany jest przez firmę Neoen.

Źródło danych: https://trendywenergetyce.pl/ciekawostki-z-rynku-magazynowania-energii , data 05.02.2019 r.
Źródło danych: http://gramwzielone.pl/magazynowanie-energii/29003/powstal-najwiekszy-na-swiecie-bateryjny-magazyn-energii , data 05.02.2019r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót do góry