Konsumenci już od wielu lat stawiają na źródła światła LED, które zyskały swoją popularność dzięki oszczędnościom jakie przynosi ich zastosowanie. Jak zmodernizować oświetlenie i nie wpaść w pułapki jakie czekają na nas przy takiej wymianie?

czas na zmiany

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że tradycyjna żarówka i źródło światła LED to całkiem inne produkty i nie zapominajmy, że parametry świecenia też będą się różnic. Taka różnica występuje w rozsyle światła i wartości strumienia świetlnego. Światło z tradycyjnej żarówki rozchodzi się na całej przestrzeni oprawy, a źródła światła LED i zastosowane w nich diody mają rozsył bardziej kierunkowy.

Wybierając nowe oświetlenie zapytajmy fachowców również o parametry oddawania barw, a także o barwę światła. Nikt nie chce przecież doznać szoku i z ciepłej przytulnej przestrzeni stworzyć „zimne” miejsce, w którym nie chce się przebywać. Aby nie natknąć się na taką pułapkę, warto wybierać źródła światła z asortymentu renomowanych firm, gdzie parametry produktu wypisane na jego opakowaniu będą odpowiadały rzeczywistej barwie światła jaką da nam wybrany produkt

Kolejny parametr to wskaźnik oddawania barw oznaczany jako CRI lub Ra. Najlepiej żeby wartość takiego wskaźnika miała co najmniej 80 lub 90.

Nieprzyjemnie odczucia mogą pojawić się gdy jednym pomieszczeniu zastosujemy źródła światła o różnej temperaturze barwowej i rozsyle światła. Oprócz walorów estetycznych pogorszą się również warunki widzenia, a takie oświetlenie będzie rozpraszać naszą uwagę i wzbudzać niepokój.

Temat wymiany tradycyjnego oświetlenia na źródła światła LED na pierwszy rzut oka wydaje się prosty. Warto jednak zapytać fachowców jakie parametry nowego oświetlenia dadzą pożądany przez nas efekt.
Źródło: http://lighting.pl/oswietlenie-profesjonalne/7-pulapek-przy-zmianie-oswietlenia-tradycyjnego-na-LED

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót do góry