To koncepcja, która stawia człowieka i jego potrzeby na pierwszym miejscu podczas projektowania oświetlenia. Dzięki rozwojowi badań chronobiologicznych wiemy, że nasze samopoczucie, wydajność, skupienie uzależnione jest od rytmu okołodobowego, który reguluje światło słoneczne. HCL jest odpowiedzią na wydłużony czas przebywania w sztucznie oświetlonych pomieszczeniach.

Producenci oświetlenia szukają sposobów, aby praca w przestrzeniach o ograniczonym dopływanie światła naturalnego nie była dla pracownika obciążająca i nie wpływała na rozregulowanie naturalnego rytmu dobowego, a odwrotnie podnosiła poziom energii, stymulowała do działania i przekładała się na lepszą wydajność pracowników.

Temperatura barwowa dostosowana do pory dnia i najbardziej zbliżona do naturalnego to nie wszystko. Efektem pracy naukowców i producentów są też systemy sterujące oświetleniem. To centrum operacyjne dostosowujące światło do biorytmu pracowników, a także pozwalające zarządcom budynków na stałą kontrolę kosztów zużycia energii. Możliwe, że za niedługi czas w wytycznych dotyczących projektów oświetlenia, oprócz wskazanych poziomów natężenia oświetlenia i jego równomierności, wartości ujednoliconego wskaźnika ograniczenia olśnienia oraz oddawania barw źródeł światła, trzeba będzie spełnić normy oparte na HCL.


Źródło:http://lighting.pl/Nowe-technologie/5-wiodacych-trendow-w-oswietleniu-profesjonalnym-na-2019-r_ data: 01.04.2019r.
Źródło:http://www.propertydesign.pl/design/185/na_czym_polega_technologia_human_centric_lighting,21225.html data: 01.04.2019r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót do góry