Na horyzoncie zaczynają pojawiać się burze z wyładowaniami atmosferycznymi, co może powodować gwałtowne przepięcia w instalacji elektrycznej. Sezon z największą intensywnością burzową zaczyna się w maju i kończy w sierpniu. Tylko około 20% tych groźnych zjawisk atmosferycznych przypada na inne miesiące. Pomimo stosowania systemów odgromowych na zewnątrz budynków, warto zastanowić się czy sprzęt znajdujący się w domu jest właściwie zabezpieczony przed przepięciami. Pamiętajmy, że piorun nawet jeżeli nie uderzy w budynek to nasze sprzęty i tak są zagrożone, bo zasięg działania przepięcia indukowanego może dotyczyć wszystkich urządzeń na obszarze od 1,5 do 2 km od miejsca uderzenia pioruna.

Na bazie tej koncepcji i obszaru działania inteligentnej automatyki w obszarze codziennego życia powstają inteligentne domy, a także całe miasta jak np. Songdo w Korei Południowej. W Gliwicach powstał Czarny Dom stworzony przez firmą APA Group, której celem była prezentacja nowatorskich projektów z zakresu automatyki budowlanej i korzyści jakie przynosi ich zastosowanie. Zainstalowane w budynku urządzenia wchodzą w interakcję z osobą przebywającą w jego pobliżu lub wnętrzu i automatycznie dostosowują się do jego potrzeb. Naszpikowany elektroniką dom oprócz możliwości sterowania oświetleniem, temperaturą powietrza i multimediami z poziomu np. smartfona, potrafi dopasować treść przywitania, czy muzykę do nastroju domownika, na podstawie analizy obrazu twarzy.

Jeżeli jesteśmy w trakcie burzy w domu, odłączmy odbiorniki telewizyjne oraz radiowe, komputery etc. Stosujmy antyprzepięciowe listwy zasilające z bezpiecznikiem co może uchronić nas przez stratą sprzętu i cennych danych, ale tylko wtedy kiedy mamy do czynienia z nie dużym przepięciem indykowanym. Szczególną uwagę należy zwrócić na sprzęt RTV oraz komputery, które pracują w czasie czuwania i posiadają o wiele więcej podzespołów elektronicznych, szczególnie wrażliwych na przepięcia. Warto stosować ograniczniki przepięciowe, które działają jak przeszkoda na powstającą falę przepięciową. Prąd przepięciowy trafia do uziomu, a nie do instalacji elektrycznej, a przepięcie jest zmniejszone do wartości, która jest akceptowalna dla domowych urządzeń.
Bądźmy czujni, bo pioruny mogą powodować straty nawet gdy w naszej sieci elektrycznej nie płynie prąd. Brak napięcia w sieci nie oznacza, że możemy podarować sobie wyłączanie sprzętów z gniazdek. Linie elektroenergetyczne zasilające budynki nadal są świetną drogą, którą wyładowanie lub przepięcie może przedostać się do naszej sieci i uszkodzić sprzęt.

Źródło:https://www.twojapogoda.pl/wiadomosc/2017-05-23/jak-skutecznie-ochronic-swoj-sprzet-przed-burza_1602520/
data: 25.04.2019r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót do góry