Niedawno rozpoczął się rok szkolny, a dzieci po zajęciach w szkole, zasiadają do odrabiania prac domowych. Zastanawialiście się, czy biurko Waszego dziecka jest prawidłowo oświetlone? Poniżej znajdziecie kilka porad.

Barwa:
Jesienią i zimą szybko robi się ciemno, dni są pochmurne dlatego popołudniami nie możemy liczyć na światło dzienne, które jest najlepszym światłem dla naszych oczu. Dlatego, tak ważne jest prawidłowe oświetlenie biurka. Przy wyborze odpowiedniego produktu warto skupić się na barwie światła. Wskaźnik barw wyraża się w Kelwinach (K) –im wyższy jest ten wskaźnik, tym światło chłodniejsze. I tak światło ciepłe, to światło o temperaturze barwnej poniżej 3500K, światło neutralne osiąga wartość powyżej 4000K, ale nie więcej niż 4500K, a barwa zimna ma powyżej 5500K. Przy oświetleniu biurka dziecka najlepiej zastosować barwę lekko chłodną, która pobudzi dziecko do działania i dobrze wpłynie na koncentrację.

Odwzorowanie kolorów.
Nie wybierajmy barwy zbyt zimnej ponieważ może przekłamywać kolory. I tutaj warto zatrzymać się nad kolejnym wskaźnikiem dotyczącym parametrów żarówek czy lamp. Wskaźnik RA(CRI ang. Colour Rendering Index) mówi nam, w jakim stopniu żarówka LED oddaje realne kolory oświetlonych przedmiotów. Najlepiej, aby źródło światła, które wybierzemy, miało wskaźnik na poziomie 80 lub więcej.

Inne parametry świetlne.
Parametrem, o którym trzeba wspomnieć jest natężenie światła, które w miejscu gdzie dziecko odrabia lekcje powinno mieć 500 luksów (lx), a strumień świetlny wyrażony w lumenach (lm) powinien mieścić się w zakresie od 1000 do 1500 lumenów.

Estetyka i funkcjonalność.
Szeroki wybór lamp biurkowych sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Wybierać możemy w kolorach, materiałach i funkcjonalności. I o tym ostatnim przy wyborze lampy trzeba pamiętać. Wybierajmy produkty, których położenie można regulować, tak aby można było dostosować ich położenie do wzrostu dziecka.

W naszym Elektromarkecie uzyskacie fachową pomoc w zakresie doboru odpowiedniego oświetlenia do pokoju dziecka, a także do innych pomieszczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót do góry